Aktywność fizyczna dzieci – dlaczego ma znaczenie?

Wiele mówi się o tym, że współczesne dzieci ruszają się niewiele. Niektórzy rodzice to bagatelizują, co niestety negatywnie odbija się na rozwoju dziecka. Przypomnijmy im zatem, dlaczego ruch musi być obecny w życiu dziecka, bo to, że jest on niezbędny zostało dowiedzione naukowo.

Rozwój mięśni i kości

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga rozwoju mięśni i kości. Pamiętajmy, że dzieci bardzo intensywnie rosną, a nic tak dobrze nie wspomaga procesu rośnięcia, jak codzienna dawka ruchu. Potwierdzone badaniami zostało, że dzieci, które są aktywne fizycznie rozwijają się lepiej niż te, które mają tego ruchu za mało lub wcale.

Dotlenienie mózgu

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga nie tylko odpowiedniego poziomu witamin i minerałów, ale również tlenu. Bez niego mózg nie będzie sprawnie pracował, a tym samym dziecko będzie markotne, ospałe i niechętne do jakiejkolwiek aktywności. Najlepszym sposobem na dotlenienie całego organizmu jest aktywność fizyczna, podczas której pobudzone jest krążenie i dzięki temu tlen szybciej dociera do wszystkich komórek ciała dziecka.

rozwoj-ruchowy-dziecka-motoryka-malej_343418Rozwój motoryki dużej i małej

Bieganie, skakanie, jazda na rowerze, skakanie na trampolinie czy chodzenie po krawężnikach to tylko z pozoru nic nie znaczące zabawy. W rzeczywistości to zabawy, które pomagają rozwijać koordynację ruchową, równowagę czyli wspierają rozwój motoryki dużej. Ta zaś jest niezbędnym preludium do rozwoju motoryki małej, w której zaniedbania mogą się skończyć problemami z nauką w wieku szkolnym.

Więcej na temat aktywności fizycznej dziecka przeczytasz na http://www.sanostol.pl/rozwoj-dziecka/ruch-to-zdrowie-dzieci-i-sport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *