Czym jest przewlekły nieżyt nosa?

W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, iż wiele osób choruje. Najczęściej ma to związek z nieodpowiednią dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że coraz częściej ludzie nie mają wpływu na powstające choroby. Jedną z nich jest przewlekły nieżyt nosa, który dotyka coraz więcej pacjentów niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzą. Zatem czym dokładnie jest ta choroba oraz w jaki sposób z nią walczyć?

Przewlekły nieżyt nosa – charakterystyka

Uporczywy katar, który może nam dokuczać przez wiele tygodni może wskazywać na nieżyt nosa. Warto pamiętać, iż jeżeli z naszego nosa wydobywa się gęsta wydzielina i od kilku miesięcy nie potrafimy sobie z tym poradzić, powinniśmy udać się do specjalisty. Jeżeli taki stan trwa ponad 3 miesiące może to oznaczać właśnie nieżyt nosa. Jest to przewlekły stan zapalny, który może pojawiać się na skutek częstych zakażeń bakteryjnych lub też zapalenia zatok. Zatem jakie rodzaje nieżytu nosa można wyróżnić?

rinozine - alergiczny nieżyt nosa5

Główne rodzaje przewlekłego nieżytu nosa

Można wyróżnić między innymi przerostowy przewlekły nieżyt nosa, który często powstaje w przypadku torbieli umieszczonych w zatokach lub nosie. Możemy także wyróżnić przewlekły zanikowy nieżyt nosa. Jest to niebezpieczny stan, gdy pojawia się zapalenie błony śluzowej nosa i staje się ona coraz cieńsza.

ns1

Również specjaliści wyróżniają przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa, któremu dodatkowo towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, jak również przewlekły idiopatyczny nieżyt nosa, który może być efektem gwałtownych zmian temperatury. Zatem jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Przyczyny przewlekłego nieżytu nosa

Do głównych przyczyn choroby nieżytu nosa zaliczamy między innymi każdą infekcję bakteryjną oraz wirusową, która może przyczynić się do powstania stanu zapalnego błony śluzowej. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że alergie także są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. To właśnie przez nie często nasz układ odpornościowy nie pracuje tak, jak powinien. Przyczyną nieżytu nosa może być także jego wada anatomiczna, przykładowo skrzywiona przegroda.

Viren - Infektionsgefahr

Warto wiedzieć, że jedne z najczęstszych objawów tego typu choroby to między innymi długotrwały wyciek z nosa. Często jest to ropna wydzielina. To także bardzo często powoduje, iż nos jest niedrożny i chory może mieć kłopot z oddychaniem. W przypadku silnego nieżytu nosa można mieć także problemy z powonieniem. Choroba wymaga leczenia specjalistycznego.

Obecnie przewlekły nieżyt nosa to coraz częstsza dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Warto pamiętać, iż o przewlekłym nieżycie nosa możemy mówić tylko w przypadku, gdy stan zapalny utrzymuje się co najmniej trzy miesiące. Jeżeli borykamy się z takimi problemami nieco krócej, nie powinniśmy popadać w panikę, ponieważ być może ta choroba nas nie dotyczy. Jeżeli chcemy czuć się dobrze, a przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy pamiętać o systematycznych badaniach, jak również obserwować swój organizm, aby jak najszybciej zainterweniować, gdy pojawią się jakieś niepokojące symptomy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o problemie jakim jest nieżyt nosa to koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/blog/polekowy-katarniezyt-nosa-plnn-przyczyny-objawy-oraz-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *