Delikatna skóra niemowląt

Niemowlęta rodzą się z bardzo delikatną skórą, która do tej pory przez całe 9 miesięcy miała kontakt jedynie z tym, co wewnątrz brzucha matki – czyli z wodami płodowymi, które były dla niego całkowicie bezpieczne, nietoksyczne i nie powodowały alergii. Po przyjściu na świat delikatna skóra dziecka musi wykształcić w sobie różne mechanizmy ochronne, jednak zanim to się stanie – będzie narażona na wiele czynników zewnętrznych, z którymi musi się nauczyć sobie radzić.

Naturalną barierę skóry dziecka warto pielęgnować od pierwszych dni życia stosując kremy i oliwki do natłuszczania ciałka, ale nie zawierające substancji drażniących. Niestety, u wielu niemowląt ujawniają się problemy ze skóra atopową, szorstką, skłonną do podrażnień na skutek różnych czynników chemicznych, na przykład proszków do prania. Warto od pierwszych dni życia stosować emolienty dla niemowląt pozwalające pielęgnować ich delikatną skórę, natłuszczać ją i uodparniać na czynniki zewnętrzne, a także łagodzić objawy skóry atopowej.

Choroby skóry u dzieci są bardzo powszechne właśnie ze względu na nie do końca wykształcony system immunologiczny. Stąd właśnie odpieluszkowe zapalenie skóry, potówki i wiele innych mniej lub bardziej groźnych schorzeń dermatologicznych. Nie powinny one budzić paniki u rodziców, ponieważ najczęściej choroby te mijają wraz z wiekiem niemowlęcia lub po ustaniu kontaktu z drażniącym czynnikiem. Gdy u malucha pojawią się jakiekolwiek krostki, warto zakupić balsam do skóry atopowej i smarować nim dziecko po kąpieli. Kąpiele należy stosować krótkie, w letniej wodzie z dodatkiem emolientu natłuszczającego skórę, a po kąpieli zastosować delikatny balsam.

Podczas codziennej pielęgnacji niemowląt należy pamiętać, aby dziecka nie przegrzewać, nie ubierać zbyt ciepło, nie narażać na kontakt z czynnikami drażniącymi, na przykład intensywnie pachnącymi proszkami do prania. Dobrze jest, by również mama czy inne osoby mające bliski kontakt z dzieckiem prały ubrania w hipoalergicznych proszkach .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *