Dlaczego sen jest ważny?

Mówi się, że dorosły człowiek potrzebuje od 6-9 godzin snu na dobę, żeby jego organizm mógł się zregenerować. Oczywiście od tej reguły są również wyjątki, a wiec osoby, które muszą spać minimum 10-11 godzin, by funkcjonować normalnie, ale także tacy, którym wystarcza 4-5 godzin snu. Są jednak również tacy, którzy mimo najszczerszych chęci nie mogą zasnąć. Jak można im pomóc?

Po co nam sen?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się do czego potrzebny nam sen. Otóż jest to czas, w którym nasz organizm się regeneruje. Większość układów odpoczywa lub znacznie zwalnia tempo swojej pracy. Odpoczywa również mózg, by rano zdecydowanie lepiej koncentrować się i przyswajać potrzebne informacje.

dqwdqwd

Co się dzieje, gdy nie śpimy?

Gdy z różnych powodów nie śpimy, to nasz organizm nie ma szansy na regenerację. Wystarczy przypomnieć sobie, jak czujemy się po jednej nieprzespanej nocy, by zrozumieć, że dobry sen jest podstawowym warunkiem produktywności. Brak snu wpływa jednak nie tylko na nasze możliwości poznawcze i poziom energii, ale również na inne procesy w organizmie, takie jak np. refleks czy płodność.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna recepta na lekarstwo na bezsenność. Wiele zależy bowiem od jej przyczyny, którą mogą być np. zła temperatura w sypialni, przemęczenie, życie w stresie. Jednym pomaga szklanka gorącego mleka przed snem, innym relaksacyjna kąpiel lub muzyka, a jeszcze innym wieczorny spacer. Jeśli te metody nie działają, to warto sięgnąć po leki na sen bez recepty, które pomogą nam w końcu spokojnie zasnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *