Jak zapobiegać płaskostopiu?

Płaskostopie to przypadłość, która jest diagnozowana stosunkowo często. Co prawda każde dziecko rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, to jednak w wieku ok. 4-5 lat powinno ono zaniknąć. Jeśli obawiamy się, że tak się nie stanie, możemy już od najmłodszych lat wspomóc rozwój stóp. Zobaczmy, jak to zrobić.

Pozwól działać naturze

a9Wiele mówi się o tym, że organizm dziecka sam wie, kiedy mają nastąpić kolejne etapy w jego rozwoju. Wierząc w te słowa nie powinniśmy sadzać dziecka, jeśli samo nie siądzie, ani stawiać, jeśli jeszcze nie jest na to gotowe. Niestety nie każdy o tym pamięta i często chęć dorównania rozwojowi dziecka z sąsiedztwa czy z rodziny jest ważniejsza od zdrowego rozsądku.

W efekcie stawiamy dziecko, gdy nie jest jeszcze na to gotowe, przez co wymuszamy pewną pozycję, na którą jest jeszcze za wcześnie. To może prowadzić do nieprawidłowej postawi, która utrwala się na dłużej i skutkuje m.in. płaskostopiem.

Zadbaj o odpowiednie buty

Wspomaganie rozwoju stóp to również dbanie o odpowiednie obuwie. Buty dziecięce nie mogą być sztywne i twarde. Nie mogą być również ani za małe, ani za duże. Tylko odpowiedni rozmiar obuwia oraz buty, które zginają się w 2/3 długości podeszwy i dobrze trzymają stopę są w stanie zapewnić odpowiedni i zdrowy rozwój stopy, a tym samym przeciwdziałać płaskostopiu.

Ćwiczenia stóp i palców u dzieci

Dla rozwoju zdrowej stopy bardzo ważne są również ćwiczenia. Płaskostopie bywa bowiem wynikiem nieprawidłowego rozwoju mięśni stopy, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy o nie dbać. Niech dziecko ma możliwość chodzenia na bosaka po różnych powierzchniach. Zachęcajmy je także do chodzenia na palcach, piętach, czy zewnętrznych lub wewnętrznych częściach stopy, bo to znacząco wpłynie na prawidłowy rozwój stóp.

Więcej o prawidłowym rozwoju dziecka przeczytasz na http://www.sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *