Ogrzewanie czystszym gazem

W obecnych czasach wciąż najbardziej popularne jest ogrzewanie domu paliwem stałym. Najczęściej jest to węgiel, ze względu na duży dostęp do tego materiału. Trend ten jednak się zmienia i to w dość szybkim tempie. W niedługim czasie ogrzewanie domu za pomocą węgla będzie zabronione, a inne paliwa stałe nie są jednak tak samo wydajne. Nowo budowane domy, są obecnie częściej wyposażane w kotły gazowe. Jest to dużo czystszy rodzaj paliwa. Jakie są obecnie trendy w ogrzewnictwie tego typu?

grzani1Ogrzewanie gazowe jest dużo czystszym rodzaje ogrzewania niż ogrzewanie węglem – gaz można dostarczać albo poprzez bezpośrednie przyłączenie do instalacji, bądź w butlach gazowych. Żaden z tych sposobów nie zostawia po sobie brudu, jak to jest w przypadku ogrzewania węglem czy innym paliwem stałym. Ogrzewanie gazowe uchodzi za droższe, co nie jest prawdą. Cena gazu nie wzrasta, a zimy stają się spokojniejsze, przez co nie trzeba zużywać tyle paliwa do ogrzania domu. Ceny tego typu kotłów są co prawda wyższe, ale na dłuższą metę jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze. Patrząc na to co robi Unia Europejska, może dojść do sytuacji kiedy gaz będzie jedynym paliwem, które będzie można stosować do ogrzewania domów. W związku z tym, warto zainteresować się obecnymi trendami w ogrzewnictwie gazowym.

Mówiąc o tego typu ogrzewnictwie, nie można nie wspomnieć o kotłach kondensacyjnych – są to kotły, które uważa się na najbardziej wydajne. Kotły kondensacyjne posiadają specjalny wymiennik ciepła, w których dochodzi do procesu kondensacji. Kondensacja to proces skraplania spalin. W takim wypadku dostarczany jest płyn, który posiada pewną wysoką temperaturę. Następnie, woda, powracając do instalacji, miesza się ze skroplonymi spalinami, w związku z tym dochodzi do ponownej wymiany ciepła.

grzanie3

W efekcie otrzymujemy wodę, o pewnej wyższej temperaturze. Oczywiście kotły te posiadają regulację, dlatego nie można jednoznacznie określić, jaką temperaturę otrzymuje woda. W kotłach tego typu dochodzi do najmniejszych strat ciepła. Wykorzystują one energie gazu w największy możliwy sposób. Najbardziej wydajne okazują się jednak, kiedy wymagana temperatura nie jest bardzo duża, ponieważ w takim wypadku nie ma konieczności dodatkowego ogrzewania wody, która pozyskała ciepło ze spalin.

grzanie2Innym rozwiązaniem instalowanym obecnie w domach są kotły jednofunkcyjne – są to rozwiązania, które idealnie nadają się do małych mieszkań, ponieważ kocioł jest małych rozmiarów. Mogą być również stosowane jako element układu ogrzewania centralnego, jednak wtedy należy zainstalować do nich odpowiedni osprzęt. Ich zaletą jest to, że woda jest ogrzewana na daną chwilę. Nie dochodzi więc do sytuacji, kiedy ciepła woda zalega w zbiorniku niewykorzystywana i traci swoje ciepło. Niestety, problem pojawia się kiedy ciepła woda ma być dostarczona do kilku punktów w tym samym czasie. Wtedy ogrzewanie może być niewystarczające i zamiast ciepłej wody, poleci zimna.

W obecnych czasach ogrzewanie gazowe zyskuje coraz większą popularność. Jest to przede wszystkim związane z tym, że jest to rozwiązanie czyste i w gruncie rzeczy niedrogie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *