Różne oblicza betonu

Beton kojarzy nam się zazwyczaj z brzydotą i szarością, z wielkimi płytami z których budowano domy wielorodzinne lub z niezbyt estetyczną posadzką najczęściej w budynkach gospodarczych.Czasy, kiedy beton spełniał tylko podrzędne funkcje, dawno już minęły. W dzisiejszych czasach poddany procesowi szlifowania, tworzy piękne błyszczące podłogi, nieustępujące wyglądem tym z marmuru. Beton architektoniczny znajduje zastosowanie przy wykańczaniu budynków zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Bardzo popularnym elementem wystroju są też donice betonowe. Stosuje się na je raczej na zewnątrz, zdobić mogą podwórka domów jednorodzinnych, miejskie skwery, place przed budynkami użyteczności publicznej oraz różnych instytucji. Zarówno kwietniki, jak i donice betonowe są funkcjonalne i estetyczne, a co ważne, odporne na warunki atmosferyczne oraz akty dewastacji, powszechne zwłaszcza, gdy donice ustawione są na otwartej przestrzeni. Mogą one być także piękną ozdobą przydomowego ogródka, zwłaszcza, że niektórzy producenci oferują je w różnych kolorach, na przykład żółtym, czerwonym, brązowym czy czarnym.

Bardzo funkcjonalne i praktyczne są też kosze betonowe. Spotykamy je coraz częściej na ulicach miast, w parkach, na parkingach, przed różnymi budynkami i ogólnie w miejscach użyteczności publicznej. Aby były one łatwe w utrzymaniu i oczyszczaniu, posiadają wyjmowany, najczęściej ocynkowany wkład lub obręcz metalową na worek, dzięki którym łatwo je opróżnić. Kosze najczęściej podlegają aktom wandalizmu. Są wyrywane, przewracane, podpalane. Kosze betonowe, ze względu na trwałość materiału, z którego są wykonane oraz na ich dużą wagę, ciężko przewrócić lub przemieścić. Z tego też względu nie wymagają one na ogół specjalnego montażu.

Warto wspomnieć, że z betonu są wykonane także nowoczesne barierki ochronne drogowe. Stosuje się je zazwyczaj pomiędzy pasami jezdni, ale także na ich zewnętrznych krawędziach. Amortyzują one uderzenia samochodów, przy równoczesnym, jak najmniejszym narażeniu na niebezpieczeństwo pasażerów samochodów osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *