Wiosenno – zimowe dolegliwości

Okresy później jesieni, wczesnej wiosny oraz przedłużające się okresy zimna działają szczególnie niekorzystnie na nasze zdrowie. Zimno, deszcze, brak warzyw i owoców, brak aktywności fizycznej niestety są czynnikami, które osłabiają organizm i czynią go wrażliwym na wszelkie patogeny. Jakie?

Infekcje górnych dróg oddechowych

Oczywiście najbardziej popularną infekcją, która nas dopada jest przeziębienie. Jest to inaczej drobna infekcja wirusowa, której objawy to ból gardła, głowy, kaszel, katar, stan podgorączkowy lub niska gorączka. Generalnie objawy nie są nasilone i po kilku dniach wypoczynku oraz leczenia tylko objawowego, choroba ustępuje.

Inną dolegliwością jest grypa – to także infekcja wirusowa jednak o znacznie cięższym przebiegu, który dodatkowo może być powikłany. Objawy grypy to gorączka, często bardzo wysoka, uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe, suchość w gardle, męczący, suchy kaszel. Grypę koniecznie należy „przeleżeć”, jeśli bowiem nie damy naszemu organizmowi wypocząć, możemy doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie mięśnia sercowego, ucha, płuc czy mózgu.

infgorod1

Niestety jednak grypa i przeziębienie to nie jedyne choroby, na które jesteśmy bardziej podatni w tym okresie. Może bowiem wystąpić u nas zapalenie gardła, zatok czy krtani. Zazwyczaj są one spowodowane wirusami, jednak czasem pojawić się mogą także infekcje bakteryjne.  Dowiedź się więcej o infekcjach górnych dróg oddechowych z strony http://www.rinozine.pl/zastosowanie/infekcje-nosa/

Higiena nosa

Warto jednak wspomnieć o jednym objawie, który niejako łączy te choroby. Jest to niedrożny, zatkany nos. Co więcej – często uczucie zatkanego albo suchego nosa mamy nawet wówczas, kiedy to nie posiadamy żadnej infekcji, a po prostu suche powietrze nie działa na nas korzystnie.

Taki niedrożny, obrzęknięty nos bardzo nam przeszkadza. Co możemy zrobić, aby ulżyć trochę naszym cierpieniom? Przede wszystkim możemy i nawet powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę nosa. Czyli o co? Na początek sprawdźmy, czy powietrze w naszym mieszkaniu jest suche, czy nie. Jeśli tak – rozwiązaniem jest profesjonalny nawilżacz powietrza albo choćby mokry ręcznik zarzucony na kaloryfer. Ponadto możemy robić inhalacje z wodą z solą albo z dodatkiem olejków eterycznych. Warto również zadbać, aby skóra dookoła nosa była prawidłowo nawilżona.

ns2

Spray do nosa Rinozine

Dobrym rozwiązaniem tej przykrej dolegliwości jest także zakup spray do nosa Rinozine z solą morską. Posiada on właściwości oczyszczające i udrażniające nos. Nawilża ponadto jamę nosową, dzięki czemu oddycha się nam łatwiej. Te działania sprawiają że miejscowy stan zapalny cofa się, wobec czego obrzęk i przekrwienie ustępują. Preparat znajdziemy w wielu aptekach, w tym także w aptekach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *