Wykorzystanie lasera w obróbce metali

Laser znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, na przykład w medycynie. Oczywiście odgrywa on także bardzo dużą rolę w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest w procesach produkcyjnych. Od wielu lat rośnie na przykład zainteresowanie laserowym cięciem metali.
lc1.jpgCięcie laserem jest coraz częściej wykorzystywane zarówno w dużych zakładach przemysłowych – jak i w działalności artystycznej i różnych niskonakładowych projektach. Sprawdza się doskonale w obu tych sferach działalności ze względu na bardzo wysoką precyzję. Z tego też powodu jest szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie ważna jest staranność wykonania oraz dokładność i znajduje zastosowanie w pracach wymagających najwyższej precyzji wykonania. Przy użyciu lasera można ciąć takie materiały jak stal nierdzewna, stal konstrukcyjna oraz aluminium. Cięcie laserowe polega na odparowywaniu metalu dzięki wysokiej energii skupionej wiązki lasera.

 

Odparowywanie odbywa się na bardzo małej powierzchni – a odpowiednie sterowanie urządzeniem pozwala na osiągnięcie dużej precyzji i skierowanie wiązki lasera zgodnie z projektem przygotowywanego elementu. Jednym z najważniejszych aspektów wykorzystania lasera jest fakt, że do sterowania urządzeniami wykorzystuje się odpowiednie oprogramowanie – eliminuje to praktycznie całkowicie różne nieprawidłowości, które tak często wiążą się z błędami popełnianymi przez człowieka. Wykorzystanie technologii informatycznej pozwala także na znaczne usprawnienie komunikacji między klientem a wykonawcą projektu, umożliwia bardzo szybkie i proste wprowadzanie różnych poprawek oraz przeróbek do projektu. Kolejną zaletą wykorzystania odpowiedniego oprogramowania jest także możliwość obliczenia optymalnego wykorzystania arkusza blachy, tak żeby zminimalizować ilość powstających odpadów. Przy dużej ilość produkowanych elementów takie rozwiązanie może mieć bardzo duży wpływ na zredukowanie kosztów produkcji.

lc3

Wysoka dokładność cięcia przy użyciu lasera pozwala także na zrezygnowanie z późniejszej obróbki krawędzi oraz na znaczne przyspieszenie całego procesu – Precyzyjne sterowanie, które umożliwia wykorzystanie komputera, to także możliwość wykonania bardzo skomplikowanych i złożonych elementów. Coraz częściej laser jest wykorzystywany również do tworzenia elementów trójwymiarowych.
lc2Jak widać zastosowanie laserowego cięcia metalu może przynieść ogromne korzyści – nie tylko przyspiesza wykonanie projektu, ale może się także w znacznym stopniu przyczynić do zmniejszenia kosztów. Do tego pozwala na uniknięcie różnych niedokładności, błędów oraz pomyłek, mających później ogromny wpływ na jakość wykonanej pracy. Oferta usług w zakresie laserowego cięcia metalu, która jest dostępna na rynku, pozwala wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązania. Dostępne jest na przykład kilka różnych rodzajów laserów o innej mocy. Oferty firm różnią się także pod względem innych aspektów i parametrów technicznych, dlatego bez trudu można znaleźć rozwiązania, które będą dopasowane do indywidualnych wymagań oraz potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *